تبلیغات
 ریپورتاژ آگهی در تندیس بازار شام - باز شدن راه فیلترشکن ها و ناامن شدن محیط اینترنت

امروز:

باز شدن راه فیلترشکن ها و ناامن شدن محیط اینترنت

متاسفانه با فیلتر شدن پیام رسان تلگرام، فصل تازه ای از ناامنی اینترنت با حضور فیلترشکن ها آغاز شده است.

کاربران تلگرام که دیگر قادر به استفاده از مسیر عادی از این اپلیکیشن پیام رسان نیستند، با نصب فیلترشکن ها روی گوشی های موبایل، تبلت ها و پی سی های خود به نوعی فیلتر تلگرام را دور زده و باز از آن استفاده می کنند. با این اوصاف حضور فیلترشکن ها در فضای اینترنت باعث می شود که به جز تلگرام شاهد خطرات بزرگ تری از جمله باز شدن وب سایت های خلاف امنیت اخلاقی باشیم. خطری که به هیچ وجه قابل مقایسه با ریسک حضور تلگرام در جامعه نیست.

به خصوص این که نوجوانان و جوانان نیز به این فیلترشکن ها دسترسی پیدا کرده و بدون شناخت از صدمات اجتماعی و اخلاقی وارد وب سایت هایی می شوند که می توانند مسیر اشتباهی در زندگی شان وارد سازد.


ناامنی فضای اینترنت با حضور فیلترشکن ها

علیرضا رحیمی، نماینده ی مجلس و عضو هیات رئیسه فراکسیون امید در این خصوص می گوید: استفاده از فیلترشکن ضمن افزایش حس کنجکاوی در نوجوانان، آنها را برای ورود به حریم‌های خاکستری در فضای مجازی وسوسه می‌کند. فیلترینگ مهم‌ترین عامل سوق دادن مردم به سمت فیلترشکن‌هاست. اکثر مردم کاربر عادی فضای مجازی هستند، آنها تخصصی در حوزه نرم‌افزار و بدافزار مخرب به لحاظ فنی ندارند به همین دلیل با استفاده از فیلترشکن ممکن است در معرض آسیب و خسارت قرار گیرند.

وی به ناآگاهی برخی از والدین نسبت به آن چیزی که فیلترشکن ها می تواند به عنوان تاثیرات مخرب برای نوجوانان و حتی کودکان به همراه داشته باشد، اشاره کرده و ادامه می دهد: ممکن است این موضوع زمینه‌ساز کنجکاوی نوجوانان و دسترسی آنها به سایت‌های غیرمجاز شود که این عملا مسئولیت والدین را بیشتر خواهد کرد.

ناامنی فضای اینترنت با حضور فیلترشکن ها

دیجیاتو با یک کارشناس ارشد روانشناسی گفت و گو کرده است. این کارشناس به دیجیاتو می گوید: قبل از موضوع فیلترشکن‌ها هم این مساله یکی از دغدغه‌های والدین نسبت به کودکانشان بود ولی حالا با افزایش حجم این موارد، تشدید این دغدغه را شاهد هستیم. والدینی به من مراجعه می‌کنند و سوال فنی می‌پرسند تا بتوانند نظارتی بر رفتار فرزند خود داشته باشند! ما متخصص این موضوع نیستیم ولی پرسیده شدن این قبیل سوالات، نشان از ضعف والدین در این حیطه دارد و متاسفانه در مدارس کشور هم هیچ چیزی در این رابطه به والدین دانش‌آموزان توصیه نمی‌شود.

وی حضور نوجوانان در فضای مجازی با فیلترشکن ها را یک خطر فوق العاده بزرگ برای سلامت روان و اخلاق جامعه می داند و تاکید می کند: اگر کودک را از مسواک زدن منع کنید، او مخفیانه نیمه شب پا می‌شود و مسواک می‌زند. منع شدن همیشه باعث جذب انسان به ویژه در سنین پایین بوده و حالا وقتی هرکسی در کوچه و خیابان و شبکه‌های ماهواره‌ای و... روش‌های استفاده از فیلترشکن را یاد می‌دهد، کودک کنجکاو هم به واسطه قدرت زود یادگیری‌اش آن را سریعا درک می‌کند. مشکل اینجاست که والدین ناآگاه هم از بچه‌ها درخواست می‌کنند تا این موارد را فرا گیرد و ناخواسته خودشان کودک را وارد یک مسیر ترسناک می‌کنند.نوشته شده در : چهارشنبه 2 خرداد 1397  توسط : هلی سیستم.    نظرات() .

برچسب ها: فیلترشکن ، فیلتر تلگرام ، ناامنی اینترنت ، کودکان و فیلترشکن ها ،